Úryvok z poviedok Miškove dobrodružstvá

MEDVEĎ TETY EVY
Dosť dlho sme oddychovali, a keď sme sa začali dvíhať, buchla bránička a do dvora sa vtackala teta Eva.
Červená, dotrhaná chrapaždinou, prudko dýchala a všetko sa na nej akosi veľmi hompáľalo. Otec vyskočil a pomohol jej posadiť sa.
„Eva, preboha, čo sa stalo?!“
Nevládala nabrať dych, oči jej vyliezali z jamôk a každému bolo jasné, že niečo prežila, niečo veľmi nepríjemné. Otec nabral do pohára studenej vody.
„Pi, len poriadne pi,“ povedal a Eva hltavo pila, skoro všetka voda jej vytiekla na sveter. Tak otec nabral ešte jeden pohár.
„Medveď!“ vyhŕklo z nej po dlhom čase.
„Medveď?“
„Hej!“ povedala a rozplakala sa.
Teraz sme všetci viseli na jej ústach a čakali, čo bude ďalej. Ja hádam najviac. Ešte chvíľu trvalo, kým sa ako tak upokojila a začala trhane rozprávať ako zmeškala ranný spoj a potom prišla diaľkovým autobusom a pešo do Lehoty a keď nás nenašla v chalupe, vybrala sa za nami.
„Zbierala som huby a správala sa veľmi ticho, ako sa patrí. Ani neviem ako som sa dostala do lesa pod starým bukom, hádam som zišla až celkom dole... A potom... potom sa to stalo... Hľadím k smreku, tam celkom blízko dubáčik parádnik... zohnem sa a potom vstávam a predo mnou zrazu zapáchajúca hora, ktorá mohutne zrevala... Ja som zrevala tiež a rozbehla sa kade ľahšie... ani neviem trasu... len som sa hnala... Keď som prišla do dediny, pýtam sa, ľudkovia boží, kdeže som to? V Lehote, odpovedali a to ma trochu upokojilo. A pozrite, toto ostalo z húb,“ hlesla ticho a sypala na stôl hubovú mrveničku.
„Boli sme tam pred štyrmi či piatimi hodinami a ani chýru, ani slychu po starom samotárovi!“ povedal otec.
„Viac ma tam nedostaneš,“ povedala mama celkom bledá. Možno si predstavovala, že namiesto tety Evy by sa tam ocitla ona.
„Nebachol ťa labou?“ povedal otec.
„Nie... asi bol ešte viac prekvapený ako ja,“ šepkala teta Eva akoby sa bála, že medveď je ešte stále nablízku.
Dlho trvalo, pokiaľ sa teta Eva celkom upokojila.
Ja som bol nadšený tou medveďou správou. Ťahal som otca za rukáv a nabádal ho, aby sme sa tam hneď vybrali, veď to môže byť úžasné dobrodružstvo, no nie? Tíšil ma a zároveň mi šepol, aby mama nepočula, že hneď na druhý deň sa tam vyberieme.
mail: frantisekpiljar11@gmail.com
mobil : 0907 186 100

Moje knihy s venovaním a autogramom nekúpite v žiadnom kníhkupectve.
Môžete si zakúpiť knihy na dobierku. Cena je 10,00€/ks + poštovné.